Hopero je súčasťou Európskej siete digitálnych inovačných centier
EDIH (European Digital Innovation Hubs) – Európske centrum digitálnych inovácií je kontaktné miesto, ktoré pomáha spoločnostiam reagovať na digitálne výzvy vytvárané Európskou komisiou. Ich cieľom je podporiť snahu dosiahnuť vysokú a udržateľnú konkurencieschopnosť malých a stredných podnikov.
EDIH je riadený schémou de minimis
Schéma minimálnej pomoci z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky na podporu digitalizácie mikro, malých a stredných podnikov, malých spoločností so strednou trhovou kapitalizáciou a organizácií verejného sektora upravuje poskytovanie pomoci de minimis pre mikro, malé a stredné podniky, malé spoločnosti so strednou trhovou kapitalizáciou a organizácie verejného sektora prostredníctvom európskych centier digitálnych inovácií.
Predmetom tejto schémy je poskytovanie pomoci de minimis formou nepriamej nefinančnej podpory prostredníctvom prístupu k technickej expertíze a experimentovaniu, poradenstva, vrátane finančného poradenstva, zabezpečenia účasti na národných a medzinárodných odborných podujatiach, konzultácií, odborných školení, rozvoja zručností, prenájmu priestorov a technológií a služieb potrebných pre zvýšenie konkurencieschopnosti a digitálnu transformáciu MSP, malých spoločností so strednou trhovou kapitalizáciou a OVS.
EDIHy sú jednotné kontaktné miesta, ktoré pomáhajú spoločnostiam stať sa konkurencieschopnejšími v súvislosti s ich obchodnými či výrobnými procesmi, produktmi alebo službami využívajúcimi digitálne technológie. Zameriavať sa budú na aplikovanie technológií, ako sú umelá inteligencia, vysokovýkonné výpočty, posilnenie kybernetickej bezpečnosti či iné základné a pokročilé digitálne technológie. Pre MSP, malé spoločnosti so strednou trhovou kapitalizáciou a OVS budú poskytovať priestor na testovanie a experimentovanie, prístup k technológiám, pomoc pri získavaní ďalšej finančnej podpory alebo pri zvyšovaní digitálnych zručností ich zamestnancov.
Hopero je súčasťou celoeurópskej siete, ktorá vznikla v súlade s čl. 16 Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/694 z 29. apríla 2021, ktorým sa zriaďuje program Digitálna Európa.
Realizácia aktivít a poskytovanie služieb Hopero podľa ods. 2 tohto článku bude finančne zabezpečené z prostriedkov mechanizmu (50 %) a z prostriedkov priamo riadeného programu Digitálna Európa (50 %), a v prípade projektov ECDI, ktoré získali „pečať excelentnosti“ (bez finančnej podpory z programu Digitálna Európa), iba z prostriedkov mechanizmu (100 %) tak, aby poskytované služby boli prijímateľom pomoci poskytované bezplatne. Zároveň je zabezpečené, že na úrovni EDIH nie je poskytovaná pomoc – akákoľvek výhoda bude prenesená na úroveň prijímateľov pomoci.
Cieľom pomoci je podporiť reformy a investície zamerané na zvýšenie životnej úrovne
Poskytovanie pomoci de minimis sa realizuje v kontexte Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky, ktorého hlavným cieľom je podporiť reformy a investície zamerané na zvyšovanie životnej úrovne. Jednou z priorít je efektívna verejná správa a digitalizácia, zvýšenie produktivity a konkurencieschopnosti slovenských podnikov. Nutným predpokladom na prechod na digitálne hospodárstvo sú reformy a investície zamerané na digitálnu transformáciu verejnej správy, priemyselnej výroby a poskytovania služieb.
Projekty podporené v rámci tejto schémy budú zamerané na aplikovanie technológií, ako sú umelá inteligencia, vysokovýkonné výpočty, posilnenie kybernetickej bezpečnosti či iné základné a pokročilé digitálne technológie, v závislosti od potrieb odberateľov služieb. Hopero bude podnikom poskytovať priestor na testovanie a experimentovanie, prístup k technológiám, podporu a pomoc pri získavaní ďalšej finančnej podpory alebo pri zvyšovaní digitálnych zručností ich zamestnancov.
Hlavné oblasti podpory sú zamerané najmä na:
- zvyšovanie povedomia a poskytovanie alebo zabezpečenie prístupu k odborným znalostiam, know-how a službám v oblasti digitálnej transformácie vrátane poskytovania testovacích a experimentálnych zariadení;
- poskytovanie podpory v oblasti pokročilých digitálnych zručností (napr. koordináciou s poskytovateľmi vzdelávania pri poskytovaní krátkodobých školení pre pracovníkov a stáží pre študentov);
- podporu MSP, malým spoločnostiam so strednou trhovou kapitalizáciou a OVS, aby sa stali konkurencieschopnejšími a zlepšili svoje obchodné, organizačné alebo prevádzkové modely pomocou nových technológií;
- podporu pri prepájaní priemyslu, podnikov a administratívy, ktoré potrebujú nové technologické riešenia, so spoločnosťami, ktoré majú riešenia pripravené pre aplikáciu do praxe.
Podľa schémy vzniká povinnosť viesť Zoznam firiem, ktorým bola poskytnutá pomoc.
Registrácia do Hopero
Zaregistrujte sa do Hopero a vyplnením krátkeho dotazníka nám priblížte vašu aktuálnu situáciu. Pripravíme pre vás ponuku na mieru šitých Hopero služieb.