Novinky

Na Tyršovom nábreží sa 30. júna konalo slávnostné vyhlasovanie prvého ročníka ceny AI Awards: Dôveryhodná AI, organizované Európskym centrom digitálnych inovácii - HOPERO v spolupráci so Stálou komisiou pre etiku a regulácie umelej inteligencie zriadenou Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.
tím firmy inovatrics
Innovatrics sú nezávislým poskytovateľom dôveryhodných biometrických údajov pre vlády a podniky. Zároveň je Innovatrics Digital Onboarding Toolkit (DOT) kompletný technologický balík na vývoj aplikácií na overovanie identity na diaľku.
V spoločnosti Powerful Medical vyvíjajú AI technológiu určenú na diagnostiku a manažment kardiovaskulárnych ochorení, ktoré predstavujú najväčšiu príčinu úmrtí na svete. Ich certifikovaná platforma PMcardio dokáže interpretovať EKG záznamy pomocou AI a strojového učenia v priebehu niekoľkých sekúnd. Spolupracujú s poprednými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti v rámci EÚ a pripravujú sa na vstup na americký trh, kde momentálne svoju technológiu pilotne testujú.
Gerulata Technologies je technologická spoločnosť, ktorej poslaním je poskytovať nástroje na boj proti dezinformáciám a nepriateľskej propagande.V Gerulata sa zameriavajú na poskytovanie najmodernejších nástrojov poháňaných umelou inteligenciou, ktoré pomáhajú ľudským analytikom a poskytujú im schopnosť prijímať informované rozhodnutia. Ich nástroje umožňujú monitorovanie a analýzu online aktivít, ako aj odhaľovanie a sledovanie dezinformačných a nepriateľských propagandistických kampaní.
AI:Dental formuje budúcnosť zubného lekárstva pomocou AI. Ako unikátny tím expertov z oblasti zubariny a vývojárov vytvorili pomocníka pre stomatológov, profesorov a študentov pri interpretácii RTG snímok v stomatológii. Zároveň vyvíjajú vzdelávaciu platformu, ktorá umožňuje študentom interaktívne pracovať s AI a zdokonalovať svoje znalosti pri interpretácii RTG snímok z klinických prípadov.
TrollWall je ochranným štítom online komunikácie. Cieľom je automaticky identifikovať a skrývať toxické a vulgárne komentáre na sociálnych sieťach ich klientov. Hlavným účelom je zlepšiť kvalitu diskusií na internete odfiltrovaním nevhodného obsahu, čím umožňujú klientom a ich komunitám sústrediť sa na konštruktívnu a pozitívnu výmenu názorov.
V tomto blogu sa pozrieme na poslednú z kľúčových požiadaviek, ktoré musia spĺňať systémy dôveryhodnej umelej inteligencie, ktorá sa týka zodpovednosti a zodpovedného prístupu.
Je dôležité aby sme si uvedomovali možný spoločenský potenciál umelej inteligencie  či už v pozitívnom, ale aj potenciálne negatívnom zmysle. Našim cieľom by mal byť  udržateľný rozvoj systémov umelej inteligencie a to nielen pre súčasné ale aj pre budúce generácie.
Piata požiadavka na dôveryhodnú umelú inteligenciu sa zaoberá otázkami, ktoré adresujú problémy spoločenských predsudkov a férovosti, spôsoby ako  zabezpečiť širšiu prístupnosť systémov AI, či otázku získavania spätnej väzby od rôznych  dotknutých osôb. 
Štvrtá požiadavka vyžaduje zásady transparentnosti v procese vývoja, nasadzovania a používania systémov AI.
AI Awards súkromie a citlivosť dát
Tretia požiadavka na dôveryhodnú umelú inteligenciu sa zaoberá práve otázkami týkajúcich sa ochrany súkromia a dát, kvality a integrity dát a správy prístupu k dátam.
Hopero podujatie
7.12.2023 sme zorganizovali diskusiu na tému “Cesta k medzinárodnej expanzii” so skvelými rečníkmi ako Katarína Šimková (Dealfactory), Michal Lichner (Dexfinity), Andrea Basilová (Sensoneo) a Alexej Makuch (Microstep) aj v spolupráci so SAPIE.
Pripojte sa k nám

Registrácia do Hopero

Zaregistrujte sa do Hopero a vyplnením krátkeho dotazníka nám priblížte vašu aktuálnu situáciu. Pripravíme pre vás ponuku na mieru šitých Hopero služieb.