Európska únia nedávno prijala novú digitálnu legislatívu, ktorá upravuje vývoj, nasadzovanie a používanie systémov umelej inteligencie, Akt o umelej inteligencii (Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2024/1689). Toto nariadenie zosúlaďuje pravidlá naprieč členskými štátmi, no zároveň prináša organizáciám, firmám a štátnym inštitúciám viacero požiadaviek. Jednou z nich je práve povinnosť vyplývajúca z článku 4 – Gramotnosť v oblasti AI.
Gramotnosť v oblasti AI sa pritom týka nielen znalostí potrebných pre informované nasadzovanie systémov AI, no aj povedomia o príležitostiach a rizikách, ku ktorým môžu tieto systémy prispieť.
Koho sa to týka?
Zákonná požiadavka v oblasti AI gramotnosti platí od 1.2.2025 a týka sa každého subjektu, ktorý vyvíja, nasadzuje alebo používa systémy AI v rámci svojej profesionálnej činnosti. Potrebné znalosti v oblasti AI by mali získať všetci zamestnanci a osoby, ktoré sa vo vašej organizácii zaoberajú prevádzkou a používaním systémov AI, a to nielen technické profesie. Požiadavka sa pritom vzťahuje aj na akéhokoľvek zamestnanca, ktorý používa pri práci umelú inteligenciu.
Konkrétne podľa článku 4 Aktu o umelej inteligencii majú uvedené subjekty “prijať opatrenia na čo najlepšie zabezpečenie dostatočnej úrovne gramotnosti v oblasti AI svojich zamestnancov a ostatných osôb, ktoré sa v ich mene zaoberajú prevádzkou a používaním systémov AI, pričom zohľadňujú ich technické znalosti, skúsenosti, vzdelanie a odbornú prípravu, ako aj kontext, v ktorom sa majú systémy AI používať, a berú do úvahy osoby alebo skupiny osôb, pri ktorých sa majú systémy AI používať.“
My vám s tým pomôžeme
Ak premýšľate, ako naplniť požiadavky na gramotnosť svojich zamestnancov v oblasti umelej inteligencie, máme pre vás dobré správy. V rámci projektu Hopero vám ju vieme pomôcť naplniť prostredníctvom mentoringu pre vašich zamestnancov, ktorý je prispôsobený na každého klienta. Jedno sedenie trvá 2-4 hodiny podľa toho, na ktorú oblasť umelej inteligencie sa potrebujete so zamestnancami zamerať. Po jeho absolvovaní vám poskytneme certifikát o zrealizovaní.
Čo všetko je v mentoringu zahrnuté?
- Blok 1: Základy fungovania AI (základné prístupy AI a ich aplikácie v praxi)
- Blok 2: Úvod do regulácie a etiky AI (riziká AI, dôveryhodná AI v kontexte EU, úvod do Aktu o AI, princípy dôveryhodnej a etickej AI a ich príklady v praxi)
Ak chcete vedieť viac, kontaktujte nás cez mailovú adresu hopero@kinit.sk